بورس فرابورس و SME

بورس، فرابورس و SME

بورس اوراق بهادار تهران
​​​​​​​
بورس اوراق بهادار تهران دارای دو بازار اول و دوم می‌باشد. بازار اول از دو تابلوی اصلی و فرعی تشکیل شده‌است. پذیرش سهام عادی در بورس، صرفاً در یکی از تابلوهای بازار اول یا در بازار دوم صورت می‌پذیرد. متقاضی در صورت دارا بودن شرایط عمومی پذیرش سهام عادی، با توجه به شرایط خاص پذیرش سهام در هر یک از این بازارها، می­تواند تقاضای پذیرش خود در تابلو اصلی یا فرعی بازار اول یا در بازار دوم را به بورس ارائه نماید.

فرابورس ایران
بر اساس دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس، 6 بازار مجزا با کارکردهای متنوع برای پذیرش انواع اوراق بهادار و ابزار مالی در فرابورس ایجاد شده است. بازار اول و دوم، معاملات سهام شرکت­های سهامی عام، در بازار سوم (یا بازار عرضه)، اوراق بهادار موضوع ماده 14 دستورالعمل مذکور مانند سهام بی­نام، سهام ناشی از افزایش سرمایه، حق تقدم خرید سهام، گواهی­های سپرده سرمایه‌­گذاری، انواع اوراق مشارکت و صکوک عرضه می­‌گردند. در بازار ابزارهای نوین مالی، تمامی ابزارهای مالی که به تأیید شورای عالی بورس رسیده، قابل پذیرش و معامله می­‌باشند. در بازار پایه، شرکت‌­های سهامی عامی که در بازارهای بورس یا فرابورس پذیرفته نشده باشند و همچنین شرکت­‌های تعاونی سهامی عام، قابل معامله هستند.

بازار SME فرابورس ایران
​​​​​​​
بازار شرکت­‌های کوچک و متوسط (SME) به عنوان ششمین بازار در سال 1394 تشکیل شد. طبق آمارها در حال حاضر حدود 90 درصد از شرکت­‌های ثبت شده در کشورمان را شرکت‌های کوچک و متوسط تشکیل می­‌دهند. در این بازار بنگاه­‌های اقتصادی پس از کسب حدنصاب­های مورد نظر در فرابورس ایران پذیرش می­‌شوند و ضمن برخورداری از تمامی مزایای شرکت­های پذیرش شده در بازار سرمایه، از مزیت­های ویژه این بازار نیز بهره­‌مند می­‌شوند. در این بازار، معاملات سهام در دو تابلوی معاملاتی مجزا شامل تابلوی رشد و تابلوی دانش بنیان صورت خواهد گرفت که در نهایت موجب تأمین مالی، رشد و بلوغ این نوع شرکت­‌ها و افزایش نقش مؤثر آن­ها در اقتصاد کشور خواهد شد.

سعادت آباد، بالاتر از ميدان كاج، خیابان شهید یعقوبی (هشتم)، پلاك ٢٧، طبقه سوم، واحد ٧
کدپستی:  1998617494
تلفن:  2771 داخلی 308 و 310
آدرس ایمیل:   info@saiaco.ir
ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:00 الی 17:00